Na zachodnim krańcu plaży znajduje się ujście Dziwny ujęte w dwa falochrony. Jest to świetne miejsce do wędkowania. Nie trudno tam o okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny, sandacze, łososie. Wędkować można również w wodach Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny oraz jeziora Martwa Dziwna. Warto także podejść do portu rybackiego i zapytać miejscowych rybaków o możliwość wypłynięcia w morze, aby zasmakować wędkarstwa morskiego.
Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Marina Polmax znajduje się kilka wędkarskich pomostów drewnianych od strony rzeki Dziwny oraz jeden długi okalający port jachtowy skąd komfortowo można spróbować wędkarskich sukcesów.
Niezwykłe położenie Mariny Polmax nad rzeką Dziwną pomiędzy słodkowodnymi wodami Zalewu Kamieńskiego a oddalonym o ok. 300m jej ujściem w wody morza Bałtyckiego sprawia że można tutaj spotkać mnogość gatunków ryb znanych ze śródlądzia ale także ryb typowo morskich. Każdego roku okres od pierwszych dni maja aż do później jesieni stanowi niezmiennie atrakcyjny czas na łapanie sporych okazów okonia, szczupaka, bolenia, płoci, leszcza, ale również flądry, śledzi oraz nawet dorsza. Śledzie najlepiej łapać w pobliżu dwóch wyremontowanych falochronów po obu stronach rzeki. Dużą popularnością cieszą się także majowe zmagania z beloną z brzegu plaży, której ławice zbliżają się w tym czasie na normalną odległość wyrzutu. Warto tutaj także wspomnieć o czystym leśnym jeziorze, będącym dawnym naturalnym ujściem rzeki Dziwny do morza, które pod nazwą Jezioro Martwa Dziwna wchodzi w skład nienaruszonego użytku ekologocznego co pozwala obcować z prawdziwą naturą. W jeziorze można łapać ryby i nierzadko wyciągano tutaj olbrzymie sztuki szczupaków i linów.
W Dziwnowie można wykupić okresowe pozwolenia na łapanie ryb w tzw. strefie morskiej (na 1 tydzień, 1 miesiąc lub nawet rok) i aktualne informacje mogą Państwo znaleźć (http://www.zpw.pl/zezwolenie-na-strefe-morska/).
Łowisko w Dziwnówku zaczyna się 250m na wschód od ul. 1 maja i rozciąga się na ok 1km wzdłuż linii brzegowej. Podłoże w tym miejscu to luźny piasek zaczynając na początku, a kończy się kamienistym dnem na końcu łowiska. Miejsce to jest doskonałe do połowu o każdej porze roku i dnia. Panują tam idealne warunki na połów leszcza, storni, węgorza metodą gruntową, oraz na spinning okoń, belona, troć. Trafiają się również inne gatunki ryb jako przyłów występujące w tym miejscu.
Praktyczne wskazówki dla Wędkarzy
Zanim postanowisz dokonać wpłaty za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego (wędkowanie), zapoznaj się koniecznie z przepisami obowiązującymi na wodach morskich!
Obowiązuje Cię przede wszystkim: Ustawa z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, ze zmianami: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000222/U/D20150222Lj.pdf
Gdzie można łowić?
W obszarze morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego oraz polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Dla celów rybołówstwa (w tym rekreacyjnego) do wód morskich zostało także zakwalifikowane Jezioro Dąbie.
Gdzie nie wolno łowić?
W myśl Art. 96 ustawy oraz § 4, § 6 i § 7 rozporządzenia nie wolno wędkować ze znaków nawigacyjnych, mostów i pomostów pływających. W obszarach wyłączonych z rybołówstwa komercyjnego oraz w odległości mniejszej niż 100 m od granic obszaru gdzie jest zakaz połowu komercyjnego. Są to obszary wyłączone: 1) na stałe, 10.XI-15.XII oraz 1.I-5.VI 2) 1.IV-31.V oraz 1.XI-do końca lutego 3)1.I-30.IV 4) 5.V-5.VI. W odległości mniejszej niż 100 m od granic oznakowanego kąpieliska. Łowiąc z łodzi na terenie torów wodnych i kotwicowisk oraz w odległości mniejszej niż 100 m od wystawionych narzędzi połowowych i wraków naniesionych na mapie morskiej (np. „betonowiec” na Dąbiu).
§5 ust. 4 rozporządzenia: Nie prowadzi się połowów wędką na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich, od dnia 15 września do ostatniego dnia lutego:
1) w godzinach od 17:00 do 07:00;
2) metodą polegającą na wyrzucaniu i ściąganiu przynęty, zwaną dalej „metodą spinningową”;
3) wędką z przymocowaną linką zakończoną więcej niż jednym przyponem uzbrojonym w więcej niż jeden haczyk o więcej niż jednym ostrzu.
W myśl tego przepisu w okresie od 15 września do ostatniego dnia lutego, na obszarze wód portowych nie wolno w ogóle wędkować (żadną metodą) w godzinach 17:00 – 7:00.
Nie wolno spiningować przez całą dobę, dotyczy to także zakazu metody Drop-Shot (niezależnie czy używamy przynęty sztucznej czy robaka lub fileta), nie wolno łowić przez całą dobę, wędką uzbrojoną w więcej niż jeden, pojedynczy haczyk !!!